Automatizace + Robotizace

11. listopadu 2021 11:38

Řízení robotů: Intuitivní ovládání robotů díky digitálnímu dvojčeti

Nákladově efektivní řízení robotů a simulace zdarma

Možnost naprogramovat si vhodné řešení ještě před pořízením samotného robota. To umožňuje nový software pro snadné programování robotů, který vyvinula v rámci svých řešení pro nízkonákladovou automatizaci firma igus. Software je k dispozici bezplatně online a poskytuje uživateli jednoduchý úvod do automatizace. S pomocí tohoto software lze naprogramovat a řídit různé kinematiky robota a simulovat je přes digitální dvojče. Hardware robota, například lineární robot se skříňovým rozvaděčem, je k dispozici už od 5 000 EUR (zhruba 130.000 korun).

Inzerce

Vykládání zboží z krabic, odběry vzorků nebo vydávání plechovek z automatů – to vše zvládnou roboty! Firma igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost HENNLICH, má ve svém portfoliu roboty s kloubovým ramenem, delta roboty nebo lineární roboty. Pro všechna tři řešení je možné využít nový speciální software igus® Robot Control pro jejich simulaci a programování. Díky němu si mohou uživatelé předem vyzkoušet, který z tří typů robotů je pro jejich aplikaci nejvhodnější. „Dlouhodobě se pohybuje ve strojírenství, proto jsme velmi dobře obeznámeni s různými druhy kinematiky, takže kvitujeme vyvinutí jednoduchého a intuitivního řídicího systému pro roboty,“ říká Tomáš Vlk, který má ve firmě HENNLICH na starosti oblast robotiky firmy igus.

Tento software je k dispozici online zdarma a bez licence. Software obsahuje digitální dvojčata všech robotů od igusu, která lze simulovat a učit jako skutečného robota. Řídicí systém robota lze později použít k dalšímu intuitivnímu programování. Každý program lze následně aplikovat na skutečného robota. Kompletní hardwarový balíček, například lineární robot drylin® s integrovaným řídicím systémem ve skříni rozvaděče, je k dispozici od 5 000 EUR (zhruba 130.000 korun).

Snadné programování robotů
V software igus® Robot Control lze volně pohybovat všemi osami digitálního dvojčete přes 3D rozhraní. „Pomocí funkce teach-in lze robota velmi snadno programovat i bez jeho připojení. Stačí, aby uživatel robota ručně nastavil do požadované polohy a nadefinoval, jakým způsobem se má pohybovat. Proces se opakuje, dokud se nevytvoří požadovaný profil pohybu,“ popisuje Tomáš Vlk.

S bezplatným řídicím systémem můžete nasimulovat, naprogramovat a řídit svého ideálního robota. (Foto:HENNLICH/igus)

Software umožňuje přidání koncových efektorů, jako například uchopovačů s automatickým nastavením středu nebo instalaci virtuálního ohraničení, aby se zabránilo robotům v kolizi se strojem. igus® Robot Control lze připojit k nadřazenému řídicímu systému, a to prostřednictvím rozhraní s digitální IO jednotkou nebo ethernetovou komunikací pomocí IP adresy. Uvažuje se i o dalším rozšíření řídicího systému. „V budoucnu chceme nabídnout cloudové služby jako integrované vidění, vzdálené uvedení do provozu, vyhodnocení obrazu přes webkameru a bin picking. Také plánujeme online školení, na které se může uživatel za malý poplatek zaregistrovat,“ dodává Tomáš Vlk.

Odkaz ke stažení software: https://www.igus.cz/info/robot-software


O firmě HENNLICH s.r.o.:
Společnost HENNLICH je důležitým partnerem pro společnosti ze strojírenského, automobilového, chemického, papírenského či důlního průmyslu. Bohaté zkušenosti má s dodávkami komponentů i celých systémů pro výrobce oceli, energií, investičních celků a hydrauliky. Zaměřuje se také na dynamicky rostoucí obor životního prostředí, zabývá se například instalacemi tepelných čerpadel. Na domácím trhu působí od roku 1991.
Litoměřická firma je součástí evropské skupiny HENNLICH. Historie skupiny HENNLICH sahá do roku 1922, kdy v severočeském Duchcově založil Hermann A. Hennlich firmu specializovanou na dodávky pro strojírenství a doly. Od konce války společnost sídlí v rakouském Schärdingu. Po roce 1989 rozšířila aktivity i do dalších zemí střední a východní Evropy. S více než 610 spolupracovníky působí v 18 evropských zemích.

Mohlo by se Vám líbit

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]