Automatizace + Robotizace

04. února 2024 08:42

První automatický sklad pneumatik koncernu Continental je zprovozněn

  • Za účasti vedení koncernu Continental byl v pondělí 29. ledna slavnostně otevřen nový automatizovaný sklad pneumatik o výšce 43 metrů.
  • Při projektování skladu byl kladem hlavní důraz na jeho ekologický, udržitelný, a především bezpečný provoz. Raritou skladu je prostředí se sníženým obsahem kyslíku.
  • Uskladnit zde bude možné až 930 tisíc pneumatik a tím rychleji obsluhovat zákazníky firmy.

Společnost Continental Barum oficiálně otevřela svůj nový, plně automatizovaný sklad regálový sklad hotových výrobků. Jedná se o největší investiční realizaci poslední doby. Celé zařízení výrazně přispěje k optimalizaci logistických procesů, rychlejší dodávky zákazníkům a udržitelnějšímu provozu. Sklad s výškou 43 metrů, což je přibližně výška Sochy svobody v New Yorku, se tak stává novou dominantou Otrokovic.

Inzerce

Slavnostního otevření robotického skladu se v pondělí 29. ledna 2024 účastnili zástupci vedení koncernu Continental AG z Hannoveru. Vedoucí výroby a logistiky ve společnosti Continental Tires Dr. Bernhard Trilken při slavnostní ceremonii především zmínil, že se jedná o první, takto automatizovaný sklad na pneumatiky koncernu Continental. Mezi hosty dále také byli zástupci města Otrokovice, dodavatelských a partnerských firem, které se podíleli na výstavbě a zprovoznění skladu.

„S naším novým plně automatizovaným skladem výrazně zvýšíme efektivitu našich logistických procesů v Otrokovicích. Budeme tak rychleji obsluhovat naše zákazníky a snižovat uhlíkovou stavu našich provozů,“ vysvětlil Dr. Bernhard Trilken při slavnostním otevření skladu.

Rozloha skladu je 10 000 m2, což umožňuje v prostoru uskladnit až 930 000 plášťů. Z tohoto důvodu je nyní možné výrazně zredukovat přepravu a převozy plášťů do externích skladů mimo Otrokovice, a tím omezit produkci CO2. Eliminuje se tak až 16 720 převozů do jiných skladů za rok.

Skladovací řešení je tvořeno vysokými regály s malými uličkami, které umožňují vertikální i horizontální zaskladňování a vyhledávání uskladněného zboží za pomoci mobilních zakladačů. Tyto zakladače automaticky přepravují pneumatiky uložené na paletách po prostoru skladu a zaskladňují je na vybranou pozici. Třídění přicházejících výrobků dochází za pomocí osmi portálových robotů, kteří výrobky roztřídí a následně uloží na palety dle jednotlivých rozměrů. Dalších šest portálových robotů pak obstarává expedici plášťů.

„K manipulaci lidskou rukou dochází naposledy při vizuální kontrole a pak až při nakládce do kamionu,“ popisuje Libor Láznička, jednatel společnosti jednu z výhod automatického skladu.

Při projektování skladu byl kladen hlavně důraz na bezpečnost celého provozu skladu. Uvnitř skladu jsou nainstalovány v každé třetí řadě sprinklerové hlavice, celkem jich je 15 000 kusů. Vedle skladu vyrostla také 40 metrů vysoká železobetonová protipožární stěna. Inovativní je také prostředí automatizovaného regálového skladu, kde došlo k redukci množství kyslíku na hodnotu 14,2 %. „Důvodem pro snížení koncentrace kyslíku je požární bezpečnost skladovacího prostoru, které se tímto stává prostředím s nemožností vzniku hoření pneumatik,“ doplňuje Libor Láznička, jednatel společnosti Continental Barum v Otrokovicích.

Pro zachycení dešťové vody a jejího následného využití byla v okolí skladu vybudována retenční nádrž o objemu 600 m3. Součástí skladu je také menší administrativní budova, na níž v nejbližší době vyroste ze západní strany zelená stěna pro kultivaci prostředí a zachování příjemného klimatu v kancelářích.

 


Continental AG

Společnost Continental vyvíjí průkopnické technologie a služby pro udržitelnou a propojenou mobilitu osob a jejich zboží. Technologická společnost založená v roce 1871 nabízí bezpečná, efektivní, inteligentní a cenově dostupná řešení pro vozidla, stroje, dopravu a dopravu. V roce 2022 dosáhla společnost Continental obratu ve výši 39,4 miliardy eur a v současné době zaměstnává přibližně 200 000 lidí v 57 zemích a trzích.

Díky řešením pneumatik je mobilita bezpečnější, chytřejší a udržitelnější. Její prémiové portfolio zahrnuje pneumatiky pro osobní automobily, nákladní automobily, autobusy, dvoukolky a speciální pneumatiky, jakož i chytrá řešení a služby pro vozové parky a prodejce pneumatik. Společnost Continental poskytuje špičkový výkon již více než 150 let a je jedním z největších výrobců pneumatik na světě. Ve fiskálním roce 2022 dosáhl sektor skupiny Tires tržeb ve výši 14 miliard eur. Divize pneumatik společnosti Continental zaměstnává 57 000 lidí po celém světě a má 20 výrobních a 16 vývojových závodů.

Continental AG je v České republice zastoupen výrobními a prodejními jednotkami v Adršpachu, Brandýse nad Labem, Jičíně, Otrokovicích, Ostravě, Frenštátu pod Radhoštěm a Horšovském Týně. Slovenskou republiku zastupují výrobní závody Púchov, Zvolen a Dolné Vestenice. V Česku zaměstnává koncern Continental AG celkem na 17 200 zaměstnanců. Do portfolia společnosti patří pneumatiky značek Continental, Barum, Matador, Semperit a General Tire.

Mohlo by se Vám líbit

Společnost Makino uvádí na trh nové přírůstky do velmi úspěšné řady Slim

Řada kompaktních vertikálních obráběcích center Slim, ve které se dosud prodalo přes 3500 strojů, si od roku 2014 získala jméno v oblasti velkosériové výroby po […]

Omnetic ze skupiny EAG získává na digitalizaci služeb v automotive dvě a půl miliardy korun. V příštích letech chce znásobit svou EBITDA

Platforma Omnetic, přední poskytovatel systémů pro digitalizaci automotive a správu dealerství ve střední Evropě, získává od investorů 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). V čele historicky […]

touchpoint sustainability: Utvářet udržitelnou změnu na veletrhu drupa 2024

Na udržitelnost v tiskařském průmyslu se bude v termínu od 28. května do 7. června 2024 zaměřovat veletrh drupa Düsseldorf,  k diskuzím na toto téma budoucnosti v rámci letošního […]