Automatizace + Robotizace

03. listopadu 2021 20:23

Nový systém přívodů energií TRX: Revoluce v 3D pohybu robotů

Teleskopický energetický řetěz triflex TRX šetří prostor a umožňuje až 40% délku zasunutí.

Úspora prostoru na třetí ose robota, snížení výdajů za speciální retrakční systémy a až o 83 procent lehčí řešení – to jsou hlavní přínosy nového systému přívodu energií k robotům triflex TRX. Čtyřrozměrný energetický řetěz triflex TRX zajišťuje bezpečné a kompaktní vedení kabelů na průmyslových robotech. Nová koncepce nahrazuje klasické hadicové pakety a retrakční systémy. Zvláštností je možnost zasunutí až 40% délky řetězu díky unikátnímu teleskopickému mechanismu uvnitř řetězu. Nový řetěz představila společnost igus, kterou v Česku výhradně zastupuje litoměřická firma HENNLICH.

Trojrozměrné energetické řetězy triflex R jsou v průmyslu široce používané pro bezpečné vedení kabelů a hadic na robotech. Aby se při pohybu řetězu zabránilo tvorbě smyček, které by robota mohly omezit v pohybu, jsou na třetí ose používány tzv. retrakční systémy. „Osy robotů však nabízejí stále méně prostoru, takže bylo potřeba najít nové řešení,“ říká Jan Švarc, produktový manažer pro energetické řetězy ve firmě HENNLICH.

Systém triflex TRX vychází z energetického řetězu triflex R. Jedná se o čtyřrozměrný energetický řetěz, ve kterém je retrakční systém již integrován. „S TRX jsme vytvořili prostorově úsporný řetěz, který lze upevnit přímo na třetí osu. Články řetězu se při rotaci točitě zasouvají do sebe. Řetěz se tak prodlužuje a zkracuje jako u teleskopického výsuvu, a to až o 40 procent své délky,“ říká Jan Švarc.

Pohyb řetězu zajišťuje jedinečný systém šroubovacích konektorů a integrovaná páska, která články stále vrací do původní polohy, čímž lze nastavit navíjecí sílu. Kabely a hadice jsou umístěny v řetězu ve spirále a upevněny ke středu řetězu, takže při pohybu nedochází k jejich vychýlení.

Úspora hmotnosti až 83 procent

Ve srovnání s jinými retrakčními systémy je řešení TRX až o 83 procent lehčí a zabere o polovinu méně místa. Tímto způsobem lze zlepšit výkon robota a výrazně snížit náklady. TRX lze snadno připojit k řetězům triflex R řady TRE. Stejně jako u triflexu R lze kabely rychle plnit do energetického řetězu zvenčí.

Nový systém triflex TRX šetří místo na třetí ose robota a umožňuje délku zasunutí až 40 procent. (Zdroj: HENNLICH/igus GmbH)

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Bosch spouští sériovou výrobu čipů z karbidu křemíku

Výkonný ředitel Harald Kröger: „Chceme se stát světovým lídrem ve výrobě SiC čipů pro elektromobilitu.“ Polovodiče z karbidu křemíku umožňují delší dojezd a rychlejší nabíjení […]

Ethernet v závodech procesní výroby dovedený až na provozní úroveň

Společnost Pepperl+Fuchs představuje první switch pro Ethernet Advanced Physical Layer Ethernet-APL (pokročilá fyzická vrstva, Advanced Physical Layer) bude pro uživatele v oborech procesní výroby brzy […]

ABB uzavřela partnerství se start-upem Sevensense k uvedení nové generace autonomních mobilních robotů

ABB investovalo do švýcarské start-upové společnosti Sevensense Robotics (Sevensense), která vznikla jako spin-offová firma ETH Zurich, předního výrobce umělé inteligence (AI) a 3D vizuální technologie […]