Automatizace + Robotizace

07. dubna 2024 13:56

Nepodceňte preventivní údržbu dopravníkových pásů, radí GUMEX. Včasný servis může firmám ušetřit velké ztráty

  • Dopravníkový pás lze rychle a jednoduše poptat on-line pomocí intuitivního konfigurátoru

Pro mnoho firem, především v oblasti zemědělství, přichází čas na pravidelnou preventivní kontrolu strojů a výrobních linek. Včasný předsezonní servis je důležitý hned z několika důvodů: pomáhá předcházet výpadkům provozu, snižuje náklady na údržbu a prodlužuje životnost strojů. Výhodou jsou také dostatečné kapacity servisních firem, které jsou během sezóny sklizně a krátce po ní obzvlášť vytížené.

„Preventivní kontroly by se měly provádět v období mimo hlavní sezonu, která pro mnoho firem přichází s létem.  Typicky v zemědělství a v oborech na něj navázaných se vyplatí řešit servis zrovna v těchto týdnech a měsících.  Sezona je poměrně krátká a intenzivní, a když se linka během svého vrcholného vytížení porouchá, způsobí to podniku záhy enormní ztráty,“ vysvětluje Petr Všetula, ředitel výroby společnosti GUMEX, jež se zabývá i výrobou, montáží a servisem dopravníkových pásů.

Inzerce

 

Vsaďte na servis z rukou odborníka

Právě dopravníkové pásy, které jsou nedílnou součástí výrobních podniků napříč odvětvími, patří mezi zařízení, jejichž včasná kontrola může později zabránit velkým problémům s provozem. Pravidelná údržba má zásadní význam zejména tehdy, když se pásy používají k nakládání s abrazivními látkami či materiály s příměsí olejů, jsou intenzivně a dlouhodobě využívané nebo umístěné v prašném prostředí, potažmo venku.

„U dopravníkových pásů se nejčastěji setkáváme se závadami vzniklými opotřebením. Typicky je to zničená horní vrstva pásu nebo poškozené unašeče a vlnovce. Taková opotřebení odhalí obvykle už základní vizuální kontrola. Záludnější jsou však problémy v samotné konstrukci dopravníkového pásu. Dokážou snadno zničit celý pás a jejich zjištění vyžaduje vyškoleného odborníka, který zná normy a díky letité praxi přesně ví, na co se při kontrole zaměřit,“ popisuje Všetula.

„Profesionál také dokáže posoudit, kdy stačí oprava stávajícího pásu a kdy je nutná kompletní výměna. K té přistupujeme, jakmile je pás nepravidelně opotřebovaný. Instalace nového pásu je v takovém případě efektivnější než jeho postupná výměna po částech. Navíc i materiály pro výrobu pásů se vyvíjejí a jejich odolnost a tím i životnost se díky tomu zvyšuje,“ dodává.

On-line konfigurátor vás provede poptávkou

Aby měli zákazníci servis a objednávku dopravníkových pásů co nejvíce usnadněné, připravili pro ně specialisté z GUMEXU intuitivní poptávkový konfigurátor. Vyladěný konfigurátor je provede procesem poptávky krok za krokem – ať už chce pouze vyměnit stávající pás, nebo si nechat vyrobit zcela nový. Do systému lze jednoduše zadat veškeré důležité parametry, od tvaru a velikosti přes rozložení unašečů a typy vlnovců až po údaje o materiálu. Systém pak nabídne kalkulaci ceny zakázky, a to včetně doby výroby.

Vytvořit samotnou poptávku přitom trvá pár minut. „Díky systému chytrých nápověd jsem prošel poptávkou do 10 minut,“ říká Roman Trnka z Rudky. Spokojenost s on-line formulářem vyjádřil i Jaroslav Janák ze společnosti Brawl Stars, který hodlá i při dalším nákupu využit právě centrum poptávek na internetu. Pro první kontakt s firmou by volil on-line konfigurátor i Jaroslav Vašický z Prahy, který si pochvaluje zejména možnost některé kroky přeskočit a pokračovat dál v nabídce. „Formulář je pro to, co jsem potřeboval, až příliš podrobný, stačil by mi jednodušší. Jsem ale rád, že když jsem nevěděl, mohl jsem danou položku vynechat a přejít dál.“

„On-line konfigurátor minimalizuje omyly v objednávce, zjednodušuje výběr parametrů a poskytuje zákazníkům klíčové informace o ceně a době doručení, čímž jim šetří čas. A když si někdo přece jen neví rady, formulář mu nabízí možnost kontaktovat našeho specialistu, jenž mu s konfigurací pomůže. Variantou je také návštěva technika, který provede montáž nebo servis pásu na místě,“ doplňuje Petr Všetula s tím, že GUMEX obvykle zpracuje odeslanou poptávku do 24 hodin.

Poptávkový konfigurátor a další informace o údržbě, výrobě a montáži dopravníkových pásů jsou k dispozici po přihlášení na webových stránkách společnosti GUMEX.

 


O společnosti GUMEX, spol. s r.o.

Firma GUMEX, spol. s r.o. je rodinný podnik, který byl založen v roce 1994 v České republice. Od roku 2022 je jednou z firem holdingu GUMEX CENTRAL. Na tuzemský i zahraniční trh dodává těsnění, průmyslové hadice, plastové i pryžové podlahoviny a rohože. V pobočkách ve Strážnici, v Brně, v Praze, v Hradci Králové, v Plzni a na Slovensku zaměstnává přes 170 lidí a pečuje o více než 15 000 zákazníků z řad firem a živnostníků. Roční obrat firmy činí 0,5 miliardy Kč. Novinky týkající se společnosti GUMEX najdete na adrese www.gumex.cz.

 

Mohlo by se Vám líbit

CastForge upevňuje své postavení na trhu

Silný růst a velký mezinárodní význam / Třetí ročník veletrhu odlitků a výkovků je naprostým úspěchem Od 4. do 6. června 2024 se na stuttgartském […]

Grumant: Nástroje z práškové oceli

Moderní doba klade stále větší požadavky na obráběcí nástroje a používané technologie. Při rozhodovacím procesu je však nutné zohlednit mnoho faktorů a nástroje, které se s obrovským úspěchem […]

Veletrh EuroBLECH 2024 uvádí nové způsoby zapojení do produktivity

Tisíce expozic a čtyři dny intenzivního sourcingu produktů, navazování kontaktů a výuky: Obor zpracování plechu se připravuje na laťku nastavující akci: veletrh EuroBLECH 2024 předvádí […]