Automatizace + Robotizace

27. srpna 2023 21:59

Na léto: Nový robot s kluzným vedením čepuje pivo během pár sekund

Automatický výčepní systém s bezmaznou a hygienickou lineární technologií drylin pro velké akce při nedostatku pracovních sil

Festivalová sezóna je v plném proudu. Aby fronty u stánků s pivem neexplodovaly, vyvinula společnost One Two Beer automatický systém výdeje piva. Ústřední prvek – mobilní výdejní hlava, která se pohybuje na dně kelímků a umožňuje ho naplnit během pěti sekund bez zbytečné pěny – je postaven na samomazném, hygienickém a nerezovém pohybovém šroubu z řady dryspin od společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje strojírenská firma HENNLICH.

Festivalová sezóna je na vrcholu. Ke koncertům neodmyslitelně patří vychlazené pivo. Typicky ale na festivalech musí každý vystát dlouhou frontu. Tuto nepříjemnost se snaží řešit rakouská společnost One Two Beer. Proto vyvinula automatické výčepní zařízení. Obsluze stačí postavit dva kelímky vedle sebe – podobně jako u kávovaru. Po jednom stisknutí tlačítka se dvě výdejní hlavy přesunou na dno kelímků. Pivo teče proudem a bez zbytečné pěny je načepováno za pouhých pět vteřin. To ocení každý návštěvník koncertu. Prodejci piva zase to, že při nedostatku pracovní síly jde o bezobslužnou technologii.

Požadavek: bez mazání

Jakkoli se může zdát, že je pivní robot jednoduchý a elegantní, jeho zkonstruování bylo výzvou. „Aby bylo možné například čepovat během několika vteřin, bylo nezbytné rychlé lineární vedení s co nejmenším třením,“ říká Tamás Kozma ze společnosti One Two Beer. Systém musel fungovat s přesností na desetinu milimetru. Měl být co nejkompaktnější, aby umožňoval rychlou přepravu. A zároveň odolný vůči drsnému festivalovému prostředí – prachu, vysokým teplotám a vlhku. „Protože náš stroj pracuje v potravinářském sektoru, byla pro nás rozhodující také stoprocentní samomaznost a shoda s potravinářskými předpisy FDA.“

Po dlouhém hledání nakonec inženýři společnosti našli u firmy igus systém, který tyto požadavky splňoval: kompletní lineární jednotku sestávající z kompaktního pohybového šroubu a matice z řady dryspin a odpovídajícího krokového motoru.

Vysoce výkonný plast a nerezová ocel pro hygienický a bezproblémový chod bez mazání

A právě takto funguje toto lineární vedení. Kohoutek je namontován na přírubové pohybové matici řady dryspin JFRM. Pokud krokový motor NEMA  23 otáčí šroubem, matice se pohybuje nahoru nebo dolů. V podstatě jednoduchý systém. Ovšem s některými zvláštnostmi: Závitová matice je vyrobena z vysoce výkonného plastu, který splňuje požadavky FDA. Materiál je samomazný a umožňuje tak chod bez mazání s nízkým třením. Výhoda je zřejmá: na rozdíl od verzí s mazáním vyrobených z kovu nehrozí, že se polymerová matice stane magnetem na nečistoty způsobené mastnotou. Snadno se čistí, ať už vodou, nebo vysokým tlakem. Lineární kluzné vedení je hygienické a mechanicky bezporuchové. Kombinace plastu a nerezové oceli navíc zabraňuje korozi. Díky eliminaci mazání není potřeba žádná údržba.

Závitový šroub dosahuje účinnosti 82 %

Podívejte se, jak funguje One Two Beer v akci:

Více informací o lineárních vedeních drylin: https://www.hennlich.cz/lin-tech/linearni-kluzna-vedeni/?utm_source=PR&utm_medium=TZ&utm_campaign=2023_08_21_Na+l%C3%A9to_Nov%C3%BD+v%C3%BD%C4%8Depn%C3%AD+robot+s+kluzn%C3%BDm+veden%C3%ADm+

Festivalová sezóna je v plném proudu. Aby fronty u stánků s pivem neexplodovaly, vyvinula společnost One Two Beer automatický systém výdeje piva. Ústřední prvek – mobilní výdejní hlava, která se pohybuje na dně kelímků a umožňuje ho naplnit během pěti sekund bez zbytečné pěny – je postaven na samomazném, hygienickém a nerezovém pohybovém šroubu z řady dryspin od společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje strojírenská firma HENNLICH. (FOTO: HENNLICH/igus)

 


O firmě HENNLICH s.r.o.:

Společnost HENNLICH je důležitým partnerem pro společnosti ze strojírenského, automobilového, chemického, papírenského či důlního průmyslu. Bohaté zkušenosti má s dodávkami komponentů i celých systémů pro výrobce oceli, energií, investičních celků a hydrauliky. Zaměřuje se také na dynamicky rostoucí obor životního prostředí, zabývá se například instalacemi tepelných čerpadel nebo fotovoltaiky. Na domácím trhu působí od roku 1991.

Litoměřická firma je součástí evropské skupiny HENNLICH. Historie skupiny HENNLICH sahá do roku 1922, kdy v severočeském Duchcově založil Hermann A. Hennlich firmu specializovanou na dodávky pro strojírenství a doly. Od konce války společnost sídlí v rakouském Schärdingu. Po roce 1989 rozšířila aktivity i do dalších zemí střední a východní Evropy. Se zhruba 900 spolupracovníky působí v 18 evropských zemích.         

 

 

Mohlo by se Vám líbit

OSTROJ rozběhl zakázkovou výrobu pro německý Innomotics. Vyrábí speciální rámy pro energetický průmysl

Česká strojírenská společnost OSTROJ nastartovala hlubší spolupráci s německou společností Innomotics GmbH, Dynamowerk Berlín. V Opavě se tak vyrábí rámy pro elektromotory, které slouží jako pohony velkých […]

Společnost DigiKey přidává ve 3. čtvrtletí 2024 více než 611 000 produktů a 139 nových dodavatelů

Společnost Digi-Key, přední světový komerční distributor nabízející největší výběr technických součástí a produktů automatizace skladem k okamžité expedici, s potěšením oznamuje, že ve třetím čtvrtletí roku 2024 došlo rozšíření […]

POZVÁNKA na veletrh HANNOVER MESSE 2025

„Vstupenka zdarma“ Vážení čtenáři, dovolte, abychom Vás pozvali k návštěvě mezinárodního veletrhu HANNOVER MESSE, který se koná 31.3. – 4.4. 2025. Inzerce Na základě naší […]