Automatizace + Robotizace

21. června 2022 15:24

Lehký robot LBR Med má díky KUKA Sunrise.OS Med 2.6 široké uplatnění ve zdravotnictví

KUKA Sunrise.OS Med 2.6 je nejnovější verze softwaru pro robota KUKA LBR Med s certifikací CB. Nové a vylepšené programové vybavení bylo vyvinuto s ohledem na rostoucí potřeby výrobců lékařských přístrojů a systémů, kteří používají tohoto robota ve svých lékařských aplikacích.

Verze KUKA Sunrise.OS Med 2.6 je založena na systémech Java 8 a Windows 10. Umožňuje tak rychlé uvedení lehkého robota LBR Med do provozu a použít ho pro širokou škálu lékařských aplikací. Připojení řídicí jednotky robota k individuálnímu hardwaru a softwaru zákazníka zajišťuje široké rozhraní.

Bezpečnost je nejvyšší prioritou

Zejména v případě lékařských aplikací má bezpečnost značný význam. Při využití LBR Med lze aplikovat speciální bezpečnostní funkce na straně hardwaru a softwaru, které monitorují vnější síly. Software rovněž umožňuje uživatelům sledovat rychlost a polohu ramene robota. Tato nejnovější verze programu Sunrise.OS Med 2.6 poskytuje také díky unikátní geometrii schopnost sledovat vztah robota k jeho okolí. Toho lze využít k prevenci kolizí s lékařským vozíkem nebo jinými předměty.

Obr. Nejnovější verze softwaru pro robot KUKA LBR Med byla vyvinuta s ohledem na rostoucí potřeby výroby zdravotnických přístrojů a systémů

KUKA Sunrise.OS Med 2.6: další software

Systémový software nabízí uživatelsky přívětivý editor programů. Kromě toho si u našich partnerů můžete objednat další volitelné výkonné komfortní funkce. Kombinací systému KUKA Sun-rise.OS Med 2.6 a aplikačního programu našich partnerů lze lékaři poskytnout v robotu přesného, bezpečného a multifunkčního asistenta pro širokou škálu lékařských aplikací a pomoci tak utvářet budoucnost medicíny.

Volitelnou komfortní funkcí při vývoji lékařského zařízení na bázi LBR Med je komunikace v reálném čase – KUKA Sunrise.FRI Med – s řídicí jednotkou robota. Zejména v medicíně je komunikace v reálném čase velmi důležitá. To znamená, že operace lze velmi přesně plánovat na základě různých zobrazovacích metod. Je to umožněno například řízením každé osy robota při velmi vysokých komunikačních rychlostech. V systému Sunrise.OS Med 2.6 nyní nabízíme jak kartézské, tak kloubní prostorové řízení pro operace v reálném čase.

Pomocí KUKA Sunrise.Servoing Med je možné měnit naprogramovaný pohyb robota, například z konkrétních bodů na plynulou dráhu. Tato cenná vlastnost slouží mimo jiné k vyrovnávání dechu pacienta během zákroku nebo pro aplikace založené na 3D vidění.

Volitelný balíček KUKA Sunrise.PreciseHandGuiding Med poskytuje našim zákazníkům velmi přesné ruční navádění robota LBR Med a zároveň omezení určitých pohybů a stupňů volnosti robota. Ruční vedení robota se v lékařských aplikacích stalo běžnou praxí, nyní však lze definovat omezení při těchto pohybech. Omezení zahrnují pohyb pouze v orientaci, translaci, rovině nebo kartézském vektoru, například podél osy Z nástroje.

Zvýšená tuhost robota LBR Med při řízení polohy umožňuje lékařské aplikace pro snížené užitečné zatížení a vymezené pracovní prostory. Tyto aplikace robota se používají v chirurgii a ortopedii. Pokud má robot například vrtat kost, musí mít určitou tuhost a nesmí být ohebný. Robota LBR Med zde lze naprogramovat tak, aby byl méně citlivý na vnější vlivy, jako jsou například kolize, pomocí programu KUKA Sunrise.IncreasedStiffness Med. Tímto způsobem může být vyrovnávací pohyb kolize potlačen.

Proč přejít na KUKA Sunrise.OS Med 2.6?

Nejnovější Sunrise.OS Med 2.6 nabízí delší dobu odezvy systému, vylepšená programovací rozhraní, flexibilitu s testováním brzd, inovované ruční navádění a vylepšený stavový posluchač pro integraci do softwaru specifického pro zákazníka. Díky těmto změnám a novým klíčovým funkcím dostupným v Sunrise.OS Med 2.6 se celkový pocit a odezva konkrétního zdravotnického systému pro výrobce zdravotnických prostředků a lékaře výrazně zlepší.

Přechodem na KUKA Sunrise.OS Med 2.6 tým zdravotnických specialistů vstupuje do budoucnosti lékařské robotické techniky. Žádná jiná robotická platforma nenabízí tolik možností použití jako LBR Med se svým přidruženým softwarem. Systémové počítačové vybavení není pouhým pokrokem, je považováno za platformu budoucnosti. Nový software KUKA Sunrise.OS Med 2.6 navíc splňuje nezbytné požadavky pro integraci do zdravotnického zařízení: IEC 62304:2006 (první vydání) + A1:2015.

„Komunikace v reálném čase, přesné ruční vedení, zvýšené charakteristiky tuhosti – to vše není pro LBR Med díky nejnovější generaci systémového softwaru KUKA Sunrise.OS Med 2.6 žádný problém,“ říká Jürgen Folwerk, viceprezident pro výzkum a vývoj lékařské robotiky.

Mohlo by se Vám líbit

Výsledky společnosti Universal Robots za 3. čtvrtletí odrážejí zpomalující se ekonomiku

Universal Robots, dánská společnost vyrábějící kolaborativní roboty (koboty), vykázala za 3. čtvrtletí tržby ve výši 73 milionů USD, což je v celkovém vyjádření o 5 […]

TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE s.r.o. – Více než 20 let na trhu CNC obráběcích strojů se silným partnerem po boku

Společnost TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE s.r.o. v loňském roce oslavila 20. výročí svého působení na českém a slovenském trhu. Historie firmy, jako dodavatele CNC obráběcích strojů, se […]

Výroba rozváděčů je nyní intuitivnější!

Špatná komunikace, nedostatek času a kvalifikovaných pracovníků: to je, bohužel, neradostná realita každodenní práce při výrobě rozváděčů. Společnost EPLAN, poskytovatel softwarových řešení, může pomoci tuto […]