Automatizace + Robotizace

22. ledna 2023 08:48

Faurecia v Písku zvýšila produktivitu logistiky s flotilou robotů MiR

Investice do 14 robotů MiR zajistila Tier 1 subdodavateli do automotive stabilitu, spolehlivost výroby a návratnost investice za méně než 2 roky

Společnost FORVIA, globální subdodavatel v odvětví automotive, zvýšila produktivitu logistiky, posílila stabilitu výrobních procesů a snížila bezpečnostní rizika pomocí flotily robotů od Mobile Industrial Robots (MiR). Investice do 14 robotů v závodě Faurecia Clean Mobility v Písku se vrátila za necelé dva roky.

V současné době je v píseckém závodě nasazeno 14 robotů MiR. Z toho 7 robotů MiR zaměřených na přepravu těžších nákladů, zejména MiR600, operuje v oblasti hotového zboží, když přivážejí prázdné palety k montážním linkám a vychystávají plné palety do expedice. Druhou oblastí, kam byly roboty instalovány, je zásobování komponent ze skladu na montážní linky – zde byly nasazeny MiR250. Roboty operují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a zvládnou kompletně pokrýt třísměnný provoz.

Před zahájením projektu se logistika v závodě spoléhala převážně na manuální procesy, vysokozdvižné vozíky a nakladače bez jakékoli automatizace. V reálném provozu bylo riziko zranění pracovníků nebo nemocí z povolání poměrně vysoké, a Faurecia se proto rozhodla nejtěžší a nejrizikovější procesy automatizovat. Hlavním cílem bylo zavést technologii, která zvyšuje jak úroveň bezpečnosti, tak produktivity.

„Jednou z hlavních výzev projektu bylo zavedení flexibilního logistického prostředí, které by vyhovovalo neustále se měnícím potřebám našeho závodu,“ řekl Martin Horáček, Supply Chain Operations Manager ve Faurecia Clean Mobility Europe. „Prostředí naší výroby je extrémně živé a dynamické, různá logistická zařízení včetně paletizátorů, vozíků, vysokozdvižných zařízení atd. jsou v časté interakci s lidmi obsluhujícími výrobní linky. Autonomní mobilní roboty od společnosti Mobile Industrial Robots (MiR) se ukázaly do našeho prostředí jako nejvhodnější.“

K organizaci jednotlivých misí se využívá software MiR Fleet pro řízení robotických flotil, který i s pomocí vlastních skriptů pomáhá ve Faurecii optimalizovat logistický tok materiálu k linkám a mezi linkami. Veškerá komunikace s dveřmi, vraty, páskovačkou a jinými zařízeními je plně automatická bez potřeby asistence ze strany operátorů. Cílem pro příští rok je integrovat MiRFleet i do firemního ERP systému.

MiR roboty poskytují zákazníkovi plnou autonomii umožňující snadné nastavení nových tras bez potřeby magnetických vodičů nebo jiného externího navádění obvyklého při použití tradičních intralogistických technologií. Roboty MiR díky chytrým technologiím dokáží s lidmi bezpečně spolupracovat – umí rozpoznat pracovníky na dílně, zastavit se nebo je v případě potřeby objet, aniž by se snížila jejich výkonnost a efektivita.

Obecné přínosy nasazení mobilních robotů MiR ve Faurecii v Písku lze rozdělit do několika hlavních oblastí. První je zvýšení bezpečnosti eliminací vysokozdvižných vozíků v provozu. Druhou je zlepšení produktivity ve všech oblastech výrobních operací. A v neposlední řadě je to rychlá návratnost investice do robotů MiR, a to již za necelé 2 roky.

„Mobilní roboty nám pomáhají efektivněji organizovat činnosti na dílnách, díky čemuž jsou naše výrobní procesy stabilnější a spolehlivější, což je ve třísměnném provozu obzvlášť důležité. Na robotech nejvíce oceňujeme jejich autonomii, kdy se volně pohybují po dílně a nepotřebují k tomu žádné speciální dodatečné vybavení,“ dodal Martin Horáček.

Další podrobnosti naleznete v kompletním videu a písemné případové studii na https://www.mobile-industrial-robots.com/case-studies/mir250-mir600-forvia-czech-republic/.

 


O skupině FORVIA

FORVIA Faurecia je globálním lídrem v odvětví automobilových technologií. S 266 průmyslovými lokalitami, 39 výzkumnými a vývojovými centry a 114 000 zaměstnanci ve 35 zemích patří FORVIA Faurecia mezi první desítku globálních dodavatelů pro automobilový průmysl. Jako jeden z výrobních závodů v České republice se Faurecia Clean Mobility Písek zaměřuje na výrobu výfukových systémů pro široké spektrum zákazníků, především Volvo, Daimler a PSA. Areál v Písku je v provozu od roku 2006 a v současnosti zaměstnává kolem 500 lidí.

O Mobile Industrial Robots

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) vyvíjí a dodává nejpokročilejší kolaborativní

a bezpečné autonomní mobilní roboty (autonomous mobile robots – AMRs) na trhu. Tyto roboty umožňují rychlé, snadné a nákladově efektivní řízení interní logistiky, přičemž zaměstnancům umožňují vykonávat produktivnější činnost. Inovativní roboty od MiR již nasadily stovky velkých a středně velkých výrobních společností, logistických center a též řada nemocnic po celém světě.

MiR, jako světový lídr na trhu, velmi rychle vytvořil globální distribuční síť ve více než 60 zemích a má regionální kanceláře v New Yorku, San Diegu, Singapuru, Frankfurtu, Barceloně, Tokiu, Soulu a Šanghaji. Firma se sídlem v dánském Odense hned od svého založení v roce 2013 rychle rostla a její obrat se každým rokem výrazně zvyšuje. MiR řídí odborníci s dlouholetou zkušeností z dánského robotického průmyslu. V roce 2018 byla koupena společností Teradyne, předním dodavatelem automatizačního vybavení pro testování. V České republice a na Slovensku dodávají produkty MiR na trh společnosti Amtech spol. s r.o. a DREAMland PLC.  

Pro více informací navštivte: http://www.mobile-industrial-robots.com.

 

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]