Automatizace + Robotizace

12. února 2021 11:57

Díky kolaborativním robotům UR10 zvýšila společnost Becker produktivitu výroby v procesech nanášení lepidel a montáže

VE ZKRATCE:

Rumunská nábytkářská společnost Becker vyrábí části nábytku z lisované bukové dýhy. Pro zvýšení efektivity neustále se opakujících výrobních procesů implementovala společnost Becker nově do výroby dva roboty UR10. Kolaborativní roboti tak zvládají dávkovat lepidlo, vychystávat, či přemísťovat jednotlivé díly ve výrobě, kde se ročně zpracuje více než 10 000 kubických metrů bukového dřeva.

VÝZVA:

V Beckeru měli potíže s hledáním kvalifikovaných lidí do výroby, což vedlo management společnosti k bližšímu zkoumání různých možností automatizace. Ve firmě požadovali kolaborativní řešení, při kterém lidé a nově integrovaná řešení spolupracují na zvýšení efektivity a produktivity celého montážního procesu. Firma se se také snažila zlepšit pracovní prostředí pro zaměstnance, kterým chtěla nabídnout zajímavější a kreativnější úkoly v rámci výroby.

ŘEŠENÍ:

Společnost Becker se rozhodla automatizovat pomocí kolaborativních robotů (kobotů) od Universal Robots, protože jsou speciálně navrženy tak, aby bezpečně sdílely pracovní prostor s lidmi bez nutnosti pořizovat složité zabezpečnovací prvky. Velkou výhodou je fakt, že kolaborativní roboty lze rychle nainstalovat do výroby. Dva roboti UR10 integrovaní do procesu montáže zrcadel fungují v tandemu, kdy první UR10 nanáší lepidlo na dýhový rám, a druhý robot umisťuje další části prstencového segmentu na lepidlo přes sklo. Z rozhraní UR společnost použila předdefinovaný program CircleMove s relativně volnou možností pohybu robotického ramena. „Kolaborativní roboty se snadno programují. Nepotřebujete pokročilé počítačové a automatizační znalosti. Kdokoli s minimálními technickými znalostmi může s těmito roboty úspěšně programovat celé aplikace,“ vysvětluje Remus Țopan, technický inženýr společnosti Becker Romania.

Becker v současnosti využívá na pracovišti zaměstnance, kteří s pracují v těsné blízkosti kolaborativních robotů. Zaměstnanci připravují kulaté dýhové rámy, osadí je zrcadly a po dokočení je odnáší k expedici. Na robotech je tedy celý rám se zrcadlem slepit a nasadit na něj speciální kruhové těsnění. Roboti jsou proto vybaveni speciálními koncovými nástroji – lepicí pistolí a uchopovačem s podtlakovými přísavkami. Celé automatizační řešení využívá pro správnou funkci velice pokročilých senzorů přiblížení a fotoelektrických senzorů pro zjištění přesného úchopu robota. Díky integraci všech komponent a bezpečnostních prvků do ovládacího tabletu robota je možná jednoduché přeprogramování dle potřeby.

PŘÍNOSY:

Pro celou firmu znamená integrace kolaborativních robotů do výroby významné zlepšení kvality montáže produktů. Becker tak má kontrolu nad všemi procesy a jejich opakovatelností. Další výhodou je flexibilita kobotů, kteřé lze v případě potřeby přesunout na jiný proces v rámci výroby, což je aspekt, který Becker považuje za svojí konkurenční výhodu. Kvůli velkému vytížení svých stávajících kolaborativních robotů společnost v současné době testuje nejnovější model kobota UR16 při procesu leštění povrchů.

Fotografie a video ke stažení zde: https://www.universal-robots.com/cs/popisy-p%C5%99%C3%ADpad%C5%AF/becker-romania/

Model kobota UR:
2x UR10

Použité produkty UR+:

Robotiq 2F-85 – dual set up

Vyřešené automatizační výzvy

Snížení výrobních nákladů

Nasazení automatizace dle dlouhodobých cílů firmy

Potřeba klasických i na míru navržených koncových nástrojů

Minimalizace potenciálně nebezpečných procesů ve výrobě

HLAVNÍ VÝHODY

Opakovatelnost procesu, konzistentní dávkování při lepení a přesné umístění dílů

Udržení vysoké kvality výrobků

Rychlá implementace kolaborativních robotů do výroby

Není potřeba instalovat složitá zabezpečovací řešení

Uživatelsky přívětivé programování robotů

Flexibilita celého řešení

Návratnost: 2-3 roky

ÚKOLY VYŘEŠENÉ KOLABORATIVNÍMI ROBOTY:

Montáž

Nanášení lepidla

Pick and place

 

Společnost: Becker Romania

Počet zaměstnanců: 300

Odvětví: Nábytkářství a dřevozpracující průmysl

Země: Rumunsko

Aplikace: Lepení, pick and place


www.universal-robots.com

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]