Automatizace + Robotizace

20. března 2023 11:16

Bosch uspořádal již pátý ročník robotické soutěže Mechathon

Letos poprvé se Mechathon konal v jihlavském závodě

  • Pátého ročníku robotické soutěže Mechathon pořádané společností Bosch se zúčastnilo 30 studentů technicky zaměřených škol z celé ČR
  • Letos poprvé se Mechathon konal v jihlavském závodě
  • Vítězný tým byl složený ze studentů Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava.

 

30 studentů technicky zaměřených škol se zúčastnilo v pořadí již pátého ročníku oblíbené robotické soutěže Mechathon. Celkem 8 týmů pracovalo nepřetržitě 25 hodin na zadaném úkolu z oblasti logistiky a robotiky. Vůbec poprvé se vítězem se stal tým složený ze studentů střední školy, a to domácí jihlavské SŠ průmyslové, technické a automobilní. Po ročnících konaných na pobočkách v Praze a v Českých Budějovicích společnost Bosch letos studenty pozvala do školicího střediska svého jihlavského závodu.

30 studentů, 8 týmů a 25 hodin práce

Celkem 30 studentů z ČVUT, UK MFF, plzeňské ZČU, VUT Brno, SŠ PTA Jihlava nebo Smíchovské střední průmyslové školy mělo za úkol sestavit a naprogramovat autonomního robota tak, aby byl schopen detekovat příslušné zboží, naložit ho a odvést na cílové stanoviště. Na zpracování úkolu bylo vyměřeno 25 hodin čistého času a většina z týmů se úkolu zhostila tak zodpovědně, že se práci věnovala po celý den i noc. Studenti dostali výjimečnou příležitost poznat nové technologie, využít své znalosti a kreativitu a vytvořit vlastní unikátní řešení ve spolupráci s ostatními členy týmu. „Bosch je mezi studenty technických oborů dlouhodobě jedním z nejžádanějších zaměstnavatelů, nabízíme jim širokou škálu možností uplatnění. V našich největších pobočkách v Jihlavě a Českých Budějovicích nabízíme pozice ve vývoji komponentů, programování softwaru a v oblasti výroby, kde se zabýváme nejmodernějšími technologiemi. Mechathonem chceme studentům nejen představit Bosch trochu jinak, ale také jim přiblížit praxi. Zároveň si zábavnou formou vyzkouší práci v týmu a prezentaci svých výsledků. Zážitky a zkušenosti studenti ocení i v budoucnu, a to nejen ve svém pracovním životě,“ uvádí Milan Šlachta, reprezentant skupiny společností Bosch v České republice.

Za uplynulých pět ročníků se soutěž stala mezi studenty velmi oblíbenou, celkem se již Mechathonu zúčastnilo přes 180 studentů a studentek. „Vítězství jsme vůbec nečekali, mysleli jsme, že v konkurenci týmů z vysokých škol nemáme šanci. A nakonec se zadařilo, máme obrovskou radost,“ komentuje svou účast student Kryštof Olšovský z vítězného týmu letošního ročníku Mechathonu.

Nahlédnutí studentů do praxe

Po celý víkend byli studentům k dispozici také rozmanitý tým mentorů složený ze zaměstnanců společnosti Bosch. Každý z mentorů působil zároveň jako kouč jednoho z týmů. Své zkušenosti z praxe, odborné znalosti a cenné rady však mentoři předávali napříč týmy a pomáhali studentům například s 3D tiskem, konstrukcí či programováním robota, time-managementem nebo s rozložením úkolů v rámci týmu. Účastníci měli také jedinečnou možnost nahlédnout do výroby jihlavského závodu Bosch. V rámci prohlídky se studenti seznámili s moderními technologiemi v praxi. Pozornost studentů přilákala zejména rozšířená realita. S její pomocí si mohli studenti na motoru pro užitková vozidla v detailu zobrazit komponenty, které se v Jihlavě vyrábí.

„Propojené výrobní technologie pro oblast aplikací Průmyslu 4.0 napomáhají Boschi v dalším rozvoji a růstu kompetencí jihlavského závodu. Proto také ve výrobním konceptu Bosche v Jihlavě připadá oblasti robotiky mimořádný význam, neboť příklon směrem k robotice podporuje další růst flexibility a umožňuje například i individuálnější utváření výrobků. Mladé a motivované studenty z technických škol vždy v jihlavském závodě Bosch rádi přivítáme, seznámíme je s naším moderním výrobním závodem a v případě zájmu jim i pomůžeme s budováním profesní kariéry u firmy Bosch,“ řekl obchodní ředitel Bosch Powertrain s.r.o. Ralph Carle.

Více informací o tom, co je Mechathon, fotodokumentaci a video z průběhu naleznete na webových stránkách www.mechathon.cz.

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]