Automatizace + Robotizace

20. března 2023 11:16

Bosch uspořádal již pátý ročník robotické soutěže Mechathon

Letos poprvé se Mechathon konal v jihlavském závodě

  • Pátého ročníku robotické soutěže Mechathon pořádané společností Bosch se zúčastnilo 30 studentů technicky zaměřených škol z celé ČR
  • Letos poprvé se Mechathon konal v jihlavském závodě
  • Vítězný tým byl složený ze studentů Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava.

 

30 studentů technicky zaměřených škol se zúčastnilo v pořadí již pátého ročníku oblíbené robotické soutěže Mechathon. Celkem 8 týmů pracovalo nepřetržitě 25 hodin na zadaném úkolu z oblasti logistiky a robotiky. Vůbec poprvé se vítězem se stal tým složený ze studentů střední školy, a to domácí jihlavské SŠ průmyslové, technické a automobilní. Po ročnících konaných na pobočkách v Praze a v Českých Budějovicích společnost Bosch letos studenty pozvala do školicího střediska svého jihlavského závodu.

30 studentů, 8 týmů a 25 hodin práce

Celkem 30 studentů z ČVUT, UK MFF, plzeňské ZČU, VUT Brno, SŠ PTA Jihlava nebo Smíchovské střední průmyslové školy mělo za úkol sestavit a naprogramovat autonomního robota tak, aby byl schopen detekovat příslušné zboží, naložit ho a odvést na cílové stanoviště. Na zpracování úkolu bylo vyměřeno 25 hodin čistého času a většina z týmů se úkolu zhostila tak zodpovědně, že se práci věnovala po celý den i noc. Studenti dostali výjimečnou příležitost poznat nové technologie, využít své znalosti a kreativitu a vytvořit vlastní unikátní řešení ve spolupráci s ostatními členy týmu. „Bosch je mezi studenty technických oborů dlouhodobě jedním z nejžádanějších zaměstnavatelů, nabízíme jim širokou škálu možností uplatnění. V našich největších pobočkách v Jihlavě a Českých Budějovicích nabízíme pozice ve vývoji komponentů, programování softwaru a v oblasti výroby, kde se zabýváme nejmodernějšími technologiemi. Mechathonem chceme studentům nejen představit Bosch trochu jinak, ale také jim přiblížit praxi. Zároveň si zábavnou formou vyzkouší práci v týmu a prezentaci svých výsledků. Zážitky a zkušenosti studenti ocení i v budoucnu, a to nejen ve svém pracovním životě,“ uvádí Milan Šlachta, reprezentant skupiny společností Bosch v České republice.

Za uplynulých pět ročníků se soutěž stala mezi studenty velmi oblíbenou, celkem se již Mechathonu zúčastnilo přes 180 studentů a studentek. „Vítězství jsme vůbec nečekali, mysleli jsme, že v konkurenci týmů z vysokých škol nemáme šanci. A nakonec se zadařilo, máme obrovskou radost,“ komentuje svou účast student Kryštof Olšovský z vítězného týmu letošního ročníku Mechathonu.

Nahlédnutí studentů do praxe

Po celý víkend byli studentům k dispozici také rozmanitý tým mentorů složený ze zaměstnanců společnosti Bosch. Každý z mentorů působil zároveň jako kouč jednoho z týmů. Své zkušenosti z praxe, odborné znalosti a cenné rady však mentoři předávali napříč týmy a pomáhali studentům například s 3D tiskem, konstrukcí či programováním robota, time-managementem nebo s rozložením úkolů v rámci týmu. Účastníci měli také jedinečnou možnost nahlédnout do výroby jihlavského závodu Bosch. V rámci prohlídky se studenti seznámili s moderními technologiemi v praxi. Pozornost studentů přilákala zejména rozšířená realita. S její pomocí si mohli studenti na motoru pro užitková vozidla v detailu zobrazit komponenty, které se v Jihlavě vyrábí.

„Propojené výrobní technologie pro oblast aplikací Průmyslu 4.0 napomáhají Boschi v dalším rozvoji a růstu kompetencí jihlavského závodu. Proto také ve výrobním konceptu Bosche v Jihlavě připadá oblasti robotiky mimořádný význam, neboť příklon směrem k robotice podporuje další růst flexibility a umožňuje například i individuálnější utváření výrobků. Mladé a motivované studenty z technických škol vždy v jihlavském závodě Bosch rádi přivítáme, seznámíme je s naším moderním výrobním závodem a v případě zájmu jim i pomůžeme s budováním profesní kariéry u firmy Bosch,“ řekl obchodní ředitel Bosch Powertrain s.r.o. Ralph Carle.

Více informací o tom, co je Mechathon, fotodokumentaci a video z průběhu naleznete na webových stránkách www.mechathon.cz.

Mohlo by se Vám líbit

HLUBOKÉ ZAPICHOVÁNÍ (GL) s Dormer Pramet sortimentem pro upichování a zapichování

Společnost Dormer Pramet má ve svém portfoliu komplexní sortiment pro upichování a zapichování, který byl vyvinut s důrazem na zákaznicky efektivní řešení a stále se […]

Technology Days lákají na přednášky i robotické instalace z praxe

Pardubický veletrh pořádaný firmou Stäubli už potřetí nabídne pohled na budoucnost robotiky. Ve výstavním centru Ideon proběhnou od 6. do 8. června Technology Days, na […]

Siemens představuje digitální datový řetězec pro úsporu času a nákladů

Pilotní projekt v továrně společnosti Bayer v Dormagenu Spolehlivá identifikace výrobku pomocí ID odkazu a rychlý přístup k digitálním informacím o výrobku Automatické poskytování dat prostřednictvím platformy […]