Automatizace + Robotizace

22. listopadu 2021 12:35

Automatické zařízení DALEX s otočným stolem pro WMU

Krátké doby taktu a vysoké počty kusů v prvotřídní kvalitě

Bodové a bradavkové svařování, lepení, kontrola a označování
Vyrábět stále rychleji a levněji a přitom garantovat tu nejvyšší kvalitu – kdo che jako dodavatel automobilového průmyslu odolat enormnímu konkurenčnímu tlaku, musí stále hledat nové způsoby, aby svoji výrobu realizoval ještě hospodárněji. Automatické procesy zde často přinášejí požadované výhody. Pro výrobu záchytných nádob a spojovacích součástí pro automobilový průmysl se společnost WMU Weser Metall Umformtechnik GmbH obrací na společnost DALEX GmbH & Co. KG. Odborníci z Wissenu zkonstruovali komplexní zařízení pro speciální svařování s otočným stolem a roboty pro automatické bodové svařování, lepení a svařování matic u součástí včetně zkušebních a měřicích procesů i procesů pro označování.
Denně statisíce velmi kvalitních dílů, komponentů a konstrukčních skupin, kus za kusem ve stejné kvalitě – WMU plánuje a vyvíjí výrobní procesy pro efektivní výrobu kovových lisovaných, tažených a vysekávaných dílů a konstrukčních skupin pro automobilový a spotřební průmysl. Od té nejmenší až po tu největší sérii vyrábí podnik z Hannoversch Münden ve vlastním svařovacím centru komplexní konstrukční skupiny z vysekávaných dílů. Vysoké technologické standardy jsou ve všech částech výroby povinností, aby byly splněny požadavky náročných zákazníků na kvalitu. Pro výrobu záchytných nádob a spojovacích součástí hledala WMU automatické řešení, které jednotlivé části obou typů součástí bodově svaří a slepí a kromě toho navaří obvodovým svařováním matice. Krátké doby taktů, vysoké počty kusů a stejně vysoká kvalita byly dalšími body specifikace.
„Právě u hromadné výroby se nabízejí kruhová taktová zařízení. Tak jsme pro WMU zkonstruovali otočný stůl se čtyřmi stanicemi. Vedle různých svářečských úloh a lepení jsme do plně automatického zařízení také integrovali moderní kamerovou a osvětlovací techniku pro kontrolu a měření při kontrole kvality a stanici pro označování kvůli zpětné sledovatelnosti,“ tolik Dr. Henning Grebe, vedoucí konstrukce u společnosti DALEX GmbH & Co. KG.

Společnost DALEX vyvinula a zkonstruovala pro WMU komplexní zařízení pro speciální svařování s otočným stolem a roboty pro automatické bodové svařování, lepení a svařování matic součástí včetně zkušebních a měřicích procesů i procesů pro označování.

Třikrát svařuj, jednou lep
Jednotlivé části příslušných součástí pokládá obsluha po obou stranách zařízení, kde je bezpečně upínají, resp. fixují pneumatická mechanická upínací zařízení a magnetická chapadla. Po otočení o 90° umístí otočný stůl upínací zařízení se součástmi na prvním svařovacím robotu. Robot je osazený bodovými svařovacími kleštěmi a jednotkou pro dávkování lepidla.
Aby mohlo zařízení oba zafixované jednotlivé díly spojit, jsou nejprve vychýleny pneumatickým pohybem. Poté pomocí dávkovací jednotky nanese robot lepidlo na stanovená místa. Potom se pneumatickým pohybem dají jednotlivé díly opět dohromady a robotem řízené bodové svařovací kleště je zafixují bodovými svary. Po dalším otočení o 90° provede druhý robot zbývající bodové svary na spojených součástech pomocí robotem řízených bodových svařovacích kleští.
Dr. Henning Grebe: „Nakonec ještě musejí být připevněny obvodové matice. Proto se otočný stůl otočí ještě jednou o 90° a umístí upnutou součást do pracovní oblasti manipulačního robota. Ten poté odebere svařené součásti pomocí chapadla a směřuje je k modulu C k bradavkovému svařování. Tam jsou obvodové matice přiváděny přídržnou hlavou a navařeny na součásti.“

Otočný stůl se čtyřmi stanicemi s upínacím zařízením pro součásti umísťuje vložené součásti k různým obráběcím stanicím s bodovým a bradavkovým svařováním, k lepení a manipulaci.

Ověřená kvalita v sekundovém taktu
Abychom zjistili, zda spolu byly jednotlivé díly spojeny přesně, následuje automatická kontrola kvality: Manipulační robot přivádí hotové součásti do měřicí stanice, kde jejich geometrii zkontroluje ta nejmodernější kamerová technologie. Pokud je vše v pořádku, součásti pokračují do označovací stanice. Tam jsou do součástí vyražena pořadová čísla. Zaručují jednoznačnou identifikaci a zpětnou sledovatelnost – základní znak kvality v automobilovém průmyslu. Na závěr dopraví dopravní pás součásti ze zařízení pryč.

Manipulační robot řídí součást k modulu C společnosti DALEX. Tam jsou obvodové matice přiváděny a pomocí bradavkového svařování fixovány na součásti.

„Naše automatické zařízení s otočným stolem spojuje jednotlivé součásti spolehlivě a přesně během několika málo sekund. Díky tomu může WMU vyrábět tak vysoké počty kusů a přitom dodávat kvalitu, kterou zákazníci z automobilového průmyslu požadují,“ říká Dr. Henning Grebe s radostí. „Kromě toho umožňuje zařízení s otočným stolem rychlou změnu na různé součásti. Neboť na základě specifického typu konstrukce mají taková zařízení velmi vysoký faktor stanovující opětovné použití, takže po skončení projektu mohou být na zařízení vyráběny další součásti z jedné rodiny bez velkých nákladů.“

www.dalex.de

 

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]