Automotive

01. července 2025 08:34

Rekordní výroba a stabilní růst: Český automobilový průmysl motorem ekonomiky i v dalších letech

Rekordní produkce, meziroční nárůst exportu o 3,1 % a celkové tržby dosahující téměř 1,6 bilionu korun – to jsou klíčové ukazatele, charakterizující vývoj roku 2024 v členských firmách Sdružení automobilového průmyslu. Tyto výsledky znovu potvrzují vysokou konkurenceschopnost českého automobilového sektoru, a to i s ohledem na skutečnost, že odvětví dokázalo růst navzdory stagnujícímu trhu EU, který zůstával téměř pětinu pod svým předcovidovým maximem. S ohledem na zásadní význam autoprůmyslu pro národní hospodářství jde zároveň o pozitivní zprávu pro celou Českou republiku.

Inzerce

„Růst tržeb a produkce vozidel spolu se stabilním podílem na celkové průmyslové výrobě potvrzují, že automobilový průmysl zůstal i v roce 2024 klíčovým motorem českého hospodářství. Skutečnost, že se  podařilo udržet pozitivní trend základních ukazatelů navzdory zhoršujícím se ekonomickým podmínkám, jen podtrhuje odolnost a konkurenceschopnost tohoto odvětví.“ hodnotí loňský rok Martin Jahn, prezident Sdružení automobilového průmyslu, a dodává: „Výkonnost našeho odvětví byla i v uplynulém roce ovlivněna řadou vnějších faktorů – především slabším hospodářským vývojem v Německu a dalších evropských zemích, přetrvávající nejistotou na trzích a nižší investiční aktivitou v ekonomice. Firmy se zároveň musely vypořádat se strukturálními problémy, jako jsou stále vysoké ceny energií, rostoucí regulační zátěž či složitá situace na trhu práce. I přes tyto výzvy se však sektor dokázal v roce 2024 úspěšně adaptovat, a proto můžeme do dalšího období vstupovat s mírným optimismem.“

Přes řadu zmíněných výzev dokázali tuzemští výrobci automobilů meziročně navýšit produkci o 3,9 % a dosáhnout tak historického maxima v celkovém počtu 1 452 881 vyrobených osobních automobilů. Celkový počet zhotovených silničních vozidel vzrostl loni meziročně o 3,8 % na 1 477 663 kusů. Počet zkompletovaných vozidel s elektrickým pohonem se snížil o 16,3 %, vyrobeno jich bylo 151 407, což představovalo 10,4 % z celkové produkce.

Celkové tržby firem sdružených v AutoSAPu vzrostly meziročně o 2,6 % a dosáhly 1 570,7 miliard korun. V korelaci s tržbami rostl i export, meziročně o 3,1 %. I nadále platí, že řada dodavatelů sektoru automotive patří mezi největší české exportéry vůbec. Nejvýznamnějším exportním partnerem zůstává Německo se stabilním podílem 30 %. Na druhém místě se umístila Velká Británie, následovaná Francií a nově Polskem, které se na čtvrtou příčku hlavních exportních destinací zařadilo před Slovensko.

Počet zaměstnanců ve firmách AutoSAPu dosáhl koncem loňského roku 140 874 osob a je dlouhodobě stabilní. I přes složitou ekonomickou situaci nedocházelo k propouštění kmenových zaměstnanců – vzhledem k trvající neutěšené situaci na trhu práce si firmy v maximální možné míře snaží své pracovníky udržet. Automotive je přitom i nadále atraktivním zaměstnavatelem. Meziroční nárůst mezd ve firmách AutoSAPu dosáhl 7,6 % a celková průměrná mzda stoupla na 59 056 korun. Je tak o 31,1 % vyšší než v dalších sektorech zpracovatelského průmyslu.

Pokud jde o budoucí rozvoj automobilového průmyslu, identifikují členové AutoSAPu několik klíčových oblastí, které jeho další růst limitují. Jednou z nich je nutnost modernizace vzdělávacího systému a  edostatečná flexibilita trhu práce. Viceprezident a místopředseda Divize dodavatelů a účelových organizací AutoSAPu Miroslav Dvořák k tomu uvádí: „Je nutné, aby výuka na školách byla modernizována a přizpůsobena potřebám dnešní ekonomiky a průmyslu. Co nejdříve proto potřebujeme inovovat obory středního vzdělání. Duální vzdělávání s modelem výuky ve firmách musí být standardem, nikoli výjimkou. Při hodnocení výsledků technických univerzit musíme také klást důraz na aplikovaný výzkum a propojení s praxí.“

Zároveň poukazuje na další klíčové podmínky pro úspěšný rozvoj dodavatelské základny – zjednodušení imigračního procesu, zavedení motivačních programů pro přilákání vysoce kvalifikovaných odborníků a vědců ze zahraničí i další zpružnění pracovněprávní legislativy. „Základem všeho je však pro dodavatele jistota budoucího vývoje v oblasti elektromobility a zelené politiky EU, tam potřebujeme vidět jasné a realistické směřování, které zatím chybí a které nám umožní plánovat naše kroky dál,“ zdůraznil Miroslav Dvořák.

Nutnost posílit flexibilitu trhu práce zdůrazňuje i Martin Jahn a zároveň přidává další téma, které bude zásadně ovlivňovat budoucí úspěch tuzemského automobilového průmyslu: „Automobilový sektor prochází jednou z nejzásadnějších transformací a nyní se nacházíme v období, kdy se rozhoduje o jeho podobě na desítky let dopředu. Vidíme prostor zachytit ohroženou výrobu a vývoj v jiných evropských zemích. K tomu je nezbytné zajistit flexibilní trh práce, zvýšit investice do aplikovaného výzkumu a celkově posílit spolupráci mezi průmyslem a výzkumnými institucemi. Mezi národní priority bychom proto měli zařadit podporu klíčových technologií, jako jsou chytrá mobilita, baterie, umělá inteligence, polovodiče či kvantové technologie.“

A jaké jsou vyhlídky pro letošní rok? Martin Jahn zůstává optimistický: „Přestože nás i nadále čeká řada výzev, jsem přesvědčen, že český automobilový průmysl je dostatečně silný a konkurenceschopný, a proto zvládneme rok 2025 úspěšně, ačkoliv bude obdobím dalších změn a adaptace na nové podmínky globální ekonomiky. Navzdory aktuální nejistotě na evropských trzích tak věřím, že za rok budeme opět moci prezentovat pozitivní výsledky,“ uvádí prezident Sdružení automobilového průmyslu.

Členské firmy AutoSAPu v roce 2024

  • Tržby: 1 570,7 mld. Kč (+2,6 %)
  • Export: 1 305,1 mld. Kč (+3,1 %)
  • Počet zaměstnanců: 140 874 osob
  • Průměrná mzda: 59 056 (+7,6 %)

Výrobci vozidel v roce 2024

  • Tržby: 951,3 mld. Kč (+4,4 %)
  • Export: 875,9 mld. Kč (+5,3 %)
  • Zaměstnanost: 46 985 osob (-0,5 %)
  • Průměrná mzda: 73 322 Kč (+9,6 %)
  • Výroba:
    o Osobní automobily: 1 452 881 kusů (+3,9 %)
    o Autobusy: 4 489 kusů (-14,5 %)
    o Nákladní vozidla: 1 522 kusů (+6,3 %)
    o Motocykly: 909 kusů (+20,4 %)

Dodavatelé v roce 2024

  • Tržby: 594,1 mld. Kč (+0,3 %)
  • Export: 417,7 mld. Kč (-1,3 %)
  • Zaměstnanost: 83 350 osob (-0,3 %)
  • Průměrná mzda: 50 173 Kč (+6,1 %)

Účelové organizace v roce 2024

  • Tržby: 25,3 mld. Kč (-5,6 %)
  • Export: 11,5 mld. Kč (+6,5 %)
  • Zaměstnanost: 10 539 osob (+2,7 %)
  • Průměrná mzda: 65 719 Kč (+7,3 %)

 


Sdružení automobilového průmyslu je dobrovolné sdružení společností zapojených do výrobního řetězce automobilového průmyslu České republiky. Sdružuje také subjekty aktivní ve výzkumu a vývoji, testování a certifikaci, vysoké školy a další poskytovatele služeb, kteří mají zájem aktivně přispívat k rozvoji českého automobilového průmyslu. Sdružení vytváří platformu pro jejich vzájemnou komunikaci a podporu společného cíle – zabezpečení trvalé konkurenceschopnosti sektoru.

Automobilový průmysl je nejvýznamnějším odvětvím zpracovatelského průmyslu České republiky, na jejím HDP se podílí téměř 10 %. Přímo zaměstnává zhruba 180 tisíc pracovníků, nepřímo, tedy včetně navazujících oborů, téměř 500 tisíc. V roce 2024 bylo v České republice vyrobeno 1 477 663 silničních vozidel všech typů, z nichž 1 452 882 představovaly osobní automobily. Více informací o českém  utomobilovém průmyslu najdete na www.autosap.cz

Mohlo by se Vám líbit

Robotika, automatizace a inovace: Pardubice přivítají Technology Days 2025

Výrobní podniky čelí stále větším nárokům na efektivitu, kvalitu, digitalizaci a flexibilitu. Odpovědí jsou moderní technologie, které propojují automatizaci, robotiku a pokročilá výrobní řešení. Právě […]

Zařízení Ixxat Mobilizer přinášejí zásadní změnu při testování i výrobě automobilů

Společnost HMS Networks představila pod svou produktovou značkou Ixxat nejmodernější komunikační brány řady Mobilizer pro automobilový průmysl. Komunikační brány Mobilizer jsou navrženy tak, aby splňovaly […]

Pracovní rizika pod kontrolou: co ovlivňuje zdraví zaměstnanců a jak tomu předcházet. Od roku 2025 platí nově povinnost bezpečnostních pracovních přestávek či lepšího osvětlení.

Bezpečné pracovní prostředí není pouze o splnění povinností vůči legislativě. Dlouhodobé vystavení škodlivým faktorům může mít negativní dopady na zdraví zaměstnanců i na jejich výkonnost, […]