Strojírenství

16. dubna 2021 08:57

Řetězárna uvedla do provozu novou moderní linku

Dělníci, kteří v Řetězárně Čeká Ves na Jesenicku v roce 1905 vyrobili první svařovaný řetěz, by nestačili žasnout. Dnes jeden zaměstnanec na směně obsluhuje dvě plnohodnotné moderní linky na svařování článkových řetězů.

Jediná z těchto výrobních linek zvládne vyrobit ročně až 800 tun různých typů svařovaných článkových řetězů o rozměrech 5 až 10 milimetrů. Investice dceřiné firmy Třineckých železáren do moderní výrobní linky KER/KEH 4.2 činila 26 milionů korun.

Nová výrobní linka vyrábí převážně řetězy závěsné, kladkostrojové, zemědělské, lesní a různé průmyslové řetězy, které jsou vyváženy zhruba do 40 zemí světa. Největším odběratelem je Německo. „Důvodem, proč jsme se rozhodli investovat do moderní linky jsou vyšší nároky zákazníků na kvalitu, větší různorodost a komplexnost výrobků a také zvyšující se počet zakázek,“ uvedl výrobní ředitel společnosti Řetězárna Vratislav Bártek s tím, že linka KER/KEH 4.2 nahradila starší typ pořízený v roce 1977 s maximální roční kapacitou 500 tun svařovaných řetězů. Stejnou linku firma pořídila loni.

Výhodou investice jsou výrazné časové úspory na přestavbu výrobního sortimentu linky, automatické softwarové řízení veškerých tvarovacích a ohýbacích mechanismů za působení přesněji nárokovaných výrobních nástrojů a tím pádem i kvalitnějšího výstupu ve formě řetězového sortimentu jak v mechanických, tak rozměrových parametrech. „Prvky novodobé digitalizace výrobního zařízení umožňují rychlejší reakci servisních úkonů s možností monitorování, vyhodnocení a odstranění anomálie či poruchy pomocí online vzdáleného připojení zabudovaného výrobcem,“ doplnil výrobní ředitel.

Řetězárna Česká Ves od roku 2015 do modernizace výroby investovala více než 300 milionů korun, zejména do nejmodernějších technologií na výrobu řetězů. „Věděli jsme, že pokud chceme držet trendy v oboru, musí přijít na řadu výrazná modernizace technologie. Díky investicím jsme výrazně zvýšili efektivitu a kapacitu výroby, takže jsme více konkurenceschopní,“ uzavírá Vratislav Bártek. Firmě se tak podařilo výrazně zvýšit produktivitu práce. Pořízením moderních technologií vyřešili nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.


www.trz.cz

Mohlo by se Vám líbit

Společnost Continental získává specialistu na výrobu forem pro nákladní a speciální pneumatiky

Společnost EMT s.r.o Púchov se s účinností od 2. dubna 2024 stala součástí podnikatelských aktivit společnosti Continental v oblasti pneumatik. Akvizicí této společnosti se doplnilo portfolio společnosti […]

CzechInvest začíná spolupracovat s padesátkou nových startupů v projektu Technologická inkubace

V rámci druhé výzvy projektu Technologická inkubace agentura CzechInvest podpoří 53 startupů částkou přes 135,5 milionu korun. Převládá oblast umělé inteligence a kreativní průmysly. „Každému […]

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]