30. října 2018 01:47

Nová generace sofstartérů Siemens: Made in Czech Republic

  • Nová generace softstartérů Sirius 3RW5 pro pozvolný rozběh třífázových asynchronních motorů s výkonem od 5,5 do 1 200 kW
  • Moderní technologie hybridního spouštění omezuje přechodné děje a přináší úspory energie a záruku dlouhé životnosti
  • Možnost nasazení v řadě aplikací, např. pro čerpadla, ventilátory, kompresory nebo pro dopravníky a zpracování surovin
  • Komplexní řada přístrojů s odpovídajícím hardwarem a možností individuálního rozšíření pro nejrůznější požadavky
  • Vyrábí nová výrobní linka s prvky konceptu Průmysl 4.0 v závodě Siemens nízkonapěťová spínací technika Trutnov

Společnost Siemens uvádí na trh novou generaci softstartérů Sirius 3RW5. Tato produktová řada určená pro pozvolný rozběh třífázových asynchronních motorů s výkonem od 5,5 do 1 200 kW umožňuje splnit přísné požadavky kladené na účinnost, hospodárnost a funkcionalitu moderních průmyslových strojů. Nové softstartéry lze využít v celé řadě aplikací – pro čerpadla, ventilátory, kompresory nebo pro dopravníky a zpracování surovin. Bezproblémový chod v celé řadě aplikací podporují praktické funkce, jako je sledování doby rozběhu, automatická parametrizace podle průběhu spuštění motoru, zastavení čerpadla (aby nedocházelo k tlakovým rázům v potrubí) a sledování stavu na základě mezních hodnot varování a výstrahy.

Řada Sirius 3RW5 je vybavena moderní technologií hybridního spínání pro efektivní spínání a úsporný provoz. Při spínání tak nedochází k jinak běžnému vysokému opotřebení. To prodlužuje životnost zařízení a zajišťuje mechanickou ochranu pohonného systému. Díky pozvolnému rozběhu softstartéry zabraňují proudovým špičkám v napájecí síti. Nové softstartéry Sirius 3RW5 celkově zvyšují spolehlivost aplikace a hospodárnost systému.

Inzerce

Nové softstartéry Sirius 3RW5 jsou navrženy tak, aby odolaly kolísání elektrického napětí v síti. Napájecí napětí je sníženo ve všech třech fázích na nastavitelnou počáteční hodnotu a následně je po zvolenou dobu postupně zvyšováno až na velikost síťového napětí. Siemens nabízí rovněž možnosti individuálního rozšíření – například různé ovládací panely nebo komunikační moduly pro průmyslové sítě PROFINET, PROFIBUS a Modbus.

Další jejich výhodou je zpřístupnění dat pro nástroje CAx, jako je například Eplan. S jednoduchým výběrem přístroje pomůže uživateli simulační nástroj Simulation Tool for Soft Starters (STS). Softstartéry 3RW5 lze snadno nakonfigurovat a uvést do provozu v inženýrském prostředí TIA Portal se softwarovou nadstavbou Soft Starter ES.

Díky řadě certifikátů a schválení (IEC, UL či CSA) mohou být používány po celém světě. Rozsah aplikací dále rozšiřují testované kombinace pro celý motorový vývod. Kompaktní design přístroje, který vyhrál cenu if-design 2018, a lakované desky plošných spojů šetří prostor a přispívají k bezproblémovému provozu v průmyslových podmínkách.

Softstartéry 3RW5 od letošního května vyrábí nová výrobní linka s prvky konceptu Průmysl 4.0 v závodě Siemens nízkonapěťová spínací technika Trutnov. Nová výrobní linka vznikla investicí 300 milionů Kč, která je součástí celkové investice Siemens do nových výrobků a digitalizace, jež v letech 2017–2024 dosáhne 7 miliard Kč. Díky nové výrobní lince vznikne v Trutnově několik desítek nových pracovních míst.

Základní informace o softstartérech:

Softstartéry omezují rozběhový proud a točivý moment u pohonů a elektromotorů. Jejich využitím lze snížit mechanické zatížení a krátkodobé poklesy napětí v síti. Napájecí napětí je sníženo ve všech třech fázích na nastavitelnou počáteční hodnotu a následně je po zvolenou dobu postupně zvyšováno až na velikost síťového napětí. Plynulá změna napájecího napětí umožňuje řízení motoru podle průběhu zatěžovací charakteristiky stroje. Pozvolné spouštění a zastavení snižuje zatížení připojených zařízení a zvyšuje plynulost výroby. Mechanické komponenty se rozbíhají pozvolně, což má příznivý vliv na provozní charakteristiku a prodlužuje jejich životnost.

www.siemens.com


Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 125 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými téměř 12 000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, energetiku, dopravu a veřejnou infrastrukturu, technologie budov a zdravotnictví. Český Siemens je průkopníkem v oblasti Průmyslu 4.0 a Smart Cities, v rámci kterých přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Společnost působí po celém světě a zaměřuje se na oblast elektrifikace, automatizace a digitalizace. Siemens AG patří k největším poskytovatelům technologií šetrných k životnímu prostředí. Je jedničkou na trhu v instalaci offshore větrných elektráren, jedním z hlavních dodavatelů pro paroplynové zdroje a technologií pro přenos energie. Siemens patří mezi průkopníky řešení v oblasti veřejné infrastruktury, průmyslové automatizace a softwarových řešení pro průmysl. V rámci dceřiné společnosti Siemens Healthineers AG je společnost také předním dodavatelem zdravotnických zobrazovacích zařízení, jako je počítačová tomografie a zobrazovací systémy s magnetickou rezonancí, a lídrem v oblasti laboratorní diagnostiky a klinického IT. Ve finančním roce 2017, který skončil 30. září 2017, dosáhl Siemens obratu 83 miliard EUR s čistým ziskem 6,2 miliard EUR a zaměstnával 372 tisíc zaměstnanců po celém světě. Více informací naleznete na www.siemensiemenss.com.


 

Mohlo by se Vám líbit

Na trh vstupuje soudkovitá fréza CoroMill® Plura barrel – řešení, s nímž se tvarové obrábění posouvá o další krok vpřed

Společnost Sandvik Coromant zařadila do své nabídky novou koncepci monolitních karbidových stopkových fréz, která umožňuje zkrácení času cyklu až o 90 %. Inzerce Společnost Sandvik Coromant, která […]

Přípravy na MSV 2025 jsou v plném proudu. Podívejte se na první novinky letošního ročníku

Od 7. do 10. října 2025 se na brněnském výstavišti koná již 66. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Svým návštěvníkům představí průmyslové inovace a nejnovější trendy napříč obory. Letos se […]

Bez mazání i při použití kovu: Polymerová kuličková ložiska pro nápojáře

Samomazná a bezúdržbová kloubová ložiska igubal nově dostupná s cenově výhodnými plechovými domečky V nápojářském průmyslu jsou ložisková tělesa a přírubová ložiska často vystavena silnému […]