Automatizace + Robotizace

07. srpna 2020 13:37

Profinet ovládl průmysl. HENNLICH podporuje jeho další rozvoj

Devět typů kabelů chainflex® umožňuje spolehlivý přenos dat podle standardu Profinet v různých typech pohyblivých aplikací. 

Litoměřice/Kolín nad Rýnem, 30. července – Profinet je v průmyslové automatizaci celosvětově jedním z nejpoužívanějších komunikačních protokolů založeným na technologii Ethernet. Firmy na něj přecházejí z původního protokolu Profibus. Vedle mnoha dalších výhod dokáže při komunikaci v reálném čase přenášet rychleji a spolehlivěji i velké objemy dat. Společnost HENNLICH dodává pro tento protokol již devět typů kabelů chainflex® použitelných v mnoha různých typech pohyblivých aplikací. 

Na základě počtu nově instalovaných síťových uzlů dosáhl již v roce 2018 Profinet téměř 30procentního podílu na trhu. „Není se co divit. Datový standard Profinet ve srovnání se standardem Profibus nabízí mnoho výhod. Jde například o vyšší přenosovou rychlost až 100 Mbit za sekundu, možnost síťování do různých topologií, možnost připojení mnohem většího počtu zařízení, fakt že každé zařízení pracuje v podstatě jako repetr, možnost začlenění Ethernetové komunikace a mnoho dalších. Z těchto důvodů čím dál víc průmyslových firem i v Česku přechází na standard Profinet,“ popisuje produktový manažer pro energetické řetězy a flexibilní kabely Jan Švarc z firmy HENNLICH.

Profinet nabízí průmyslu jasné výhody: Velký objem přenášených dat znamená, že i stroje a kabely se pohybují stále dynamičtěji. Často je to v omezeném instalačním prostoru, což je pro standardní kabely problém. Tyto výhody využívá čím dál více firem. „Například během letošního roku jsme jednomu z našich zákazníků, který dříve používal Profibus, dodali již 2 kilometry kabelů Profinet a to hned ve 3 různých materiálových provedení pro 3 různá prostředí,“ říká produktový manažer.

Společnos igus®, kterou HENNLICH v Česku výhradně zastupuje, vyvíjí kabely vhodné pro práci v energetických řetězech a na robotech více než 25 let. Jen pro samotný Profinet je to devět typů kabelů pro použití v různých aplikacích. Jsou dostupné ve čtyřech provedeních plášťového materiálu volitelných podle agresivity prostředí, čtyřech poloměrech ohybu a dvou velikostech torzního úhlu. „Jsou řešením pro malé instalační prostory, velké rychlosti a trojrozměrné pohyby až do ± 360°/m na robotu i volně,“ vyjmenovává Jan Švarc.

Lineární pohyb nebo torze? Kabel chainflex® vydrží

Kabely disponují řadou certifikátů jako UL/CSA, CTP, NFPA, EAC, DNV-GL, Clean room a DESINA a jsou k dispozici v libovolných délkách přímo ze skladu. Všechny kabely také procházejí rozsáhlou sérií testů ve zkušební laboratoři igus® o rozloze 3800 m2. Kabel pro Profinet CFBUS.LB.060 zde například dokončil přes 65 milionů zdvihů při poloměru ohybu 63 mm. „Díky výsledkům, které jsou podloženy rozsáhlým testováním, jsme schopni garantovat pro všechny kabely chainflex® světově ojedinělou záruku 36 měsíců,“ dodává Jan Švarc. Na vyžádání jsou k dispozici i osazené kabely readychain®, např. typ s kulatým konektorem M12 od společnosti Telegärtner.

HENNLICH podporuje další rozvoj protokolu Profinet v průmyslu. Pro přenos velkého objemu dat ve vysokých rychlostech dodává již devět typů kabelů chainflex® od společnosti igus. (Zdroj: HENNLICH/igus)

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Precizní obrábění tvarových forem

Nový typ kulových fréz s vyměnitelnými břitovými destičkami (dále jen VBD) představila japonská firma Kyocera. Na první pohled se konstrukce tělesa a břitové destičky nijak zvlášť neliší […]

Společnost Continental získává specialistu na výrobu forem pro nákladní a speciální pneumatiky

Společnost EMT s.r.o Púchov se s účinností od 2. dubna 2024 stala součástí podnikatelských aktivit společnosti Continental v oblasti pneumatik. Akvizicí této společnosti se doplnilo portfolio společnosti […]

CzechInvest začíná spolupracovat s padesátkou nových startupů v projektu Technologická inkubace

V rámci druhé výzvy projektu Technologická inkubace agentura CzechInvest podpoří 53 startupů částkou přes 135,5 milionu korun. Převládá oblast umělé inteligence a kreativní průmysly. „Každému […]