Elektro

25. dubna 2021 23:34

Česká společnost ZAT zmodernizovala řízení dvou turbín největší slovenské vodní elektrárny Gabčíkovo

Česká společnost ZAT, dodavatel inteligentních systémů pro energetiku a průmysl, úspěšně zmodernizovala další část řízení na vodní elektrárně Gabčíkovo. „Aktuálně jsme dokončili kompletní výměnu regulátorů turbín na blocích 7 a 8, kde jsme nasadili nový typ kompaktního regulátoru. Na modernizaci hlavních částí elektrárny, které zajišťují výrobu elektrické energie, se podílíme dlouhodobě,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s.

Společnost ZAT je významným dodavatelem řídicích systémů v oblasti vodní energetiky. Na rekonstruovaných blocích 7 a 8 firma instalovala nový kompaktní regulátor turbíny SandRA CTC, který uvedla za trh v roce 2019. „Jde o jednoduché a cenově dostupné řešení, které zvýší spolehlivost provozu řízené technologie a sníží provozní náklady. Přitom zachovává rychlost, výkon a možnosti komunikace robustního a zpravidla dražšího řešení,“ doplňuje Miroslav Košař, stratég segmentu Vodní energetika společnosti ZAT.

Kompaktní systémy firmy ZAT jsou v současné době výhodným řešením pro regulaci vodní turbíny jak u malých, tak velkých vodních elektráren. Lze je totiž nasadit na jakýkoliv typ turbín. Obdobným příkladem využití kompaktních řešení na malých vodních zdrojích je před dvěma lety zmodernizovaná elektrárna Veľké Kozmálovce, která zajišťuje zásobu chladicí vody pro jadernou elektrárnu Mochovce.

Česko-slovenský projekt

Vodní elektrárna Gabčíkovo byla postavena v 90. letech minulého století. Už při její výstavbě se uplatnily české řídicí systémy. Společnosti ŠKODA Controls, následně ZAT, zde dodaly analogové regulátory buzení, které se postupně obměňují za nová moderní řešení. Elektrárna má v provozu osm bloků. Systémy ZAT jsou aktuálně nasazeny na pěti blocích pro regulaci buzení a na čtyřech pro regulaci turbíny. Řídí výrobu elektrické energie i výkon proudící do rozvodné sítě, zároveň udržují napětí na požadované hodnotě.

IoT technologie pro budoucnost

Voda je z pohledu energetiky stále globálně nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem energie, celosvětově vodní elektrárny dodávají elektřinu zhruba pro jednu miliardu lidí. S výraznou podporou Evropské unie i jednotlivých států bude mít i v budoucnu významný podíl v energetickém mixu. „V oblasti automatizace tu uspějí firmy, které nabízí moderní a jednoduchá řešení. Právě IoT technologie, například bezdrátový sběr, analýza a vizualizace dat, v dnešní době hrají významnou roli při poskytování nadstavbových služeb pro správce či obsluhu vodních děl,“ upřesňuje Ivo Tichý. Získaná data podle něj mohou provozovatelé vodních elektráren využívat pro komplexní přehled o celé vodní kaskádě, pro prediktivní údržbu technologií, manažerské řízení atd., čímž se výrazně zefektivní výroba elektřiny. Další novinkou na trhu je možnost nasazení tzv. digitálního dvojčete. Tyto modely lze využívat pro simulování provozních stavů technologie a pro její optimální provoz. „Porovnáním chování skutečného zařízení s modelem je pak možné včas diagnostikovat potřebu servisu zařízení dříve, než dojde k závažné poruše,“ doplňuje Miroslav Košař.

ZAT ve vodní energetice

Česká společnost ZAT vyvíjí, vyrábí a dodává řídicí systémy do oblasti vodní energetiky téměř 40 let. Realizuje dodávky jak pro malé vodní elektrárny, kde provozovatelé často požadují dílčí řešení, například řízení jednotlivých provozních souborů, tak pro velká vodní díla s požadavkem výměny řízení celých bloků. V roce 2019 například firma jako generální dodavatel realizovala kompletní výměnu systému kontroly řízení, elektrických ochran a významné části elektra na vodní elektrárně Lipno I. „Po rekonstrukci je vodní elektrárna Lipno I nově bezobslužná a řízená ze 140 km vzdáleného dispečinku ve Štěchovicích,“ uzavírá Ivo Tichý.


www.zat.cz

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Precizní obrábění tvarových forem

Nový typ kulových fréz s vyměnitelnými břitovými destičkami (dále jen VBD) představila japonská firma Kyocera. Na první pohled se konstrukce tělesa a břitové destičky nijak zvlášť neliší […]

Společnost Continental získává specialistu na výrobu forem pro nákladní a speciální pneumatiky

Společnost EMT s.r.o Púchov se s účinností od 2. dubna 2024 stala součástí podnikatelských aktivit společnosti Continental v oblasti pneumatik. Akvizicí této společnosti se doplnilo portfolio společnosti […]

CzechInvest začíná spolupracovat s padesátkou nových startupů v projektu Technologická inkubace

V rámci druhé výzvy projektu Technologická inkubace agentura CzechInvest podpoří 53 startupů částkou přes 135,5 milionu korun. Převládá oblast umělé inteligence a kreativní průmysly. „Každému […]